FondaCake
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Volajte v čase(Po-Ne, 8-22 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100 € a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Slovník pojmov
Slovník pojmov

B

Biela ČokoládaBiela čokoláda je typ čokolády založený na kakaovom masle bez kakaového základu. Obsahuje mliečny základ, cukor, lecitín a príchute (zvyčajne vanilku). Kakaové maslo je ingrediencia používaná do iných druhov čokolád, ktoré ho obsahujú v pevnom skupenstve pri izbovej teplote, pričom v ústach sa začne rýchlo topiť. Biela čokoláda má teda tú istú konzistenciu ako mliečna čokoláda.

C

CallebautCallebaut je významný belgický dovozca, kakaa, čokolád, ktoré využívame v našej kuchyni

CukorCukor (z nem. Zucker < tal. zucchero < arab. sukkar) je prírodné sladidlo, sladká požívatina. Z chemického hľadiska je to takmer čistá sacharóza (minimálne 99,8 %), teda disacharid zložený z jednej molekuly glukózy a jednej molekuly fruktózy. Vyrába sa v cukrovaroch, najmä z cukrovej trstiny a z cukrovej repy, na trh je dodávaný v kryštáloch, prášku, kockách atď. Svetová produkcia cukru je okolo 160 miliónov ton ročne a cukor je tak hospodársky významná komodita.

F

FondantFondán je mix cukru a vody. Miešaním sa uvarí hmota, ktorá sa následne vháňaním vzduchu a miešaním ochladzuje. Čím vzniká hmota zvaná Fondán.

K

KakaoKakao sú semená kakaovníka (kakaové bôby), najmä sušené a čiastočne fermentované semená, z ktorých sa vyrába čokoláda

M

MascarponeMascarpone je jemný, krémový čerstvý syr vyrábaný zo smotany pôsobením kyseliny vínnej bez odstraňovania srvátky. Pochádza z Lombardie (slovo Mascherpa označovalo v tamojšom dialekte syr ricotta), dnes sa však vyrába po celom Taliansku. Mascarpone sa používa ako prísada do dezertov (napr. tiramisu) a tort. Mascarpone je bielej farby, čerstvý vonia ako smotana a často sa zmiešaný so syrom ricotta používa namiesto masla. Rýchlo sa kazí, preto sa zvykol vyrábať v zime. Tento syr ľahko dostane príchuť iného jedla a preto je potrebné ho skladovať oddelene. Mascarpone sa dá kúpiť v obchode, niektorí vyrábajú akúsi imitáciu: Zohrejeme 1 liter smotany na približne 90°C, pridáme 5 ml kyseliny citrónovej alebo zodpovedajúce množstvo citrónovej šťavy a zmes pomaly premiešavame cca. 10 minút, až kým sa smotana nezrazí. Zmes necháme odkvapkať v utierke.

MasloPresná definícia znie: potravinársky výrobok vo forme tuhej, tvárnej emulzie v zásade typu voda v oleji, získanej výlučne z mlieka a/alebo určitých mliečnych výrobkov, v ktorých predstavuje tuk hlavnú hodnotovú zložku (môžu sa však pridať aj iné látky potrebné na ich výrobu, za predpokladu, že tieto látky sa nepoužijú za účelom nahradenia, či už úplne alebo sčasti, akýchkoľvek mliečnych komponentov), pričom v tomto výrobku musí byť množstvo mliečneho tuku 80 % - 90 %, maximálne množstvo vody 16 % a maximálne množstvo sušiny z odtučneného mlieka 2 %

MarcipánMarcipán je cukrárska hmota, ktorého základom sú lúpaná a rozdrtené sladké mandle a cukor, ktoré sa spracujú do požadovanej konzistencie, prípadne sa zahrievajú a odparujú do požadovanej vlhkosti. Ich vzájomný pomer nie je presne stanovený, ale obecne platí, že čím väčší podiel mandlí, tím vyšší je kvalita marcipánu. Jedna z receptúr požaduje napríklad pre základnú surovú marcipánovou hmotu najmenej 50 % mandlí a najviac 50 % cukru. V menej kvalitných marcipánoch môžu byť mandle nahradené napr. burskými alebo lieskovými orechmi, kokosom alebo sušeným mliekom, ktoré je používane obzvlášť v domácich receptoch na „marcipán“. Marcipán je buď upravený na priamu spotrebu (do tvaru rôznych tyčiniek, valcov a ďalších tvarov), alebo sa z neho vyrábajú ďalšie výrobky či polotovary (napr. ozdoby na torty)

MúkaMúka je surovina, ktorá sa získava z obilnín mletím. V minulosti sa obilie mlelo vo vodných mlynoch. Múka sa využíva najmä na pečenie chleba a rôznych druhov pečiva, koláčov, na zahusťovanie omáčok, do pudingov. Múka môže byť hladká, polohrubá alebo hrubá. Označenie 00 označuje hrubosť namletia zrna, 00 je jednou z najjemnejších múk.

 

N

NugátJe to francúzsky cukrík vyrobený šľahaním z bielkov, kým nie sú ľahké a penivé. Na stabilizáciu peny a vytvorenie frapé sa pridáva cukor alebo medový sirup. Pridávajú sa pražené orechy, ako sú mandle, lieskové orechy, pistácie alebo vlašské orechy. Potom sa pridá množstvo ďalších aromatických prísad, aby sa vytvoril nugát s rôznymi príchuťami. Pridávajú sa aj orechy. Nugát sa v Taliansku nazýva torrón a v Španielsku turron.

 

R

RiccotaRicotta je talianský syr vyrábaný zo srvátky najčastejšie z kravského, ovčieho alebo kozieho mlieka. Ricotta (čo doslovne znamená „prevarený“) vzniká zo srvátky, čo je tekutina, ktorá zostane pri výrobe bežných syrov. Ricottový tvaroh, vzniknutý po prevarení a precedení, je biely, ľahko nasladlý a obsahuje cca 13 % tuku. V tejto forme pripomína syry typu cottage, ale je ľahší. V tejto forme sa ricotta rýchlo kazí, ale existujú aj varianty, ktoré vydržia dlhšie vďaka soleniu, údeniu alebo fermentácii.

 

S

SmotanaSmotana je výrobok z mlieka s vysokým obsahom tuku. Smotana môže byť určená na priamu spotrebu alebo je surovinou na výrobu masla alebo iných výrobkov. Smotana je časť mlieka, ktorá obsahuje najviac tuku, a zráža sa na jeho povrchu. Získava sa zbieraním, alebo odstreďovaním. Druhy smotany: sladká - min.12% tuku kyslá - min. 18% (mliečne kvasenie) na šľahanie - min. 30-33% tuku (šľahačka) vysokokyslá smotana - min.40% tuku Požiadavky na priemyselný postup výroby smotany a jej kvalitatívne ukazovatele upravuje norma STN 57 0660. Šľahačková smotana (30 - 33% tuku) Zo smotany na šlahanie sa vyrába šlahačka, alebo sa používa aj na varenie. Na výrobu základnej šlahačky je potrebná pol litra šlahačky a jeden vanilínový cukor. Spolu tieto dve suroviny zmiešame. Má vyšší obsah tuku.

 

T

TvarohTvaroh je mliečny výrobok smotanovej chuti, tuhšej konzistencie a obvykle bielej farby. Vzniká zrážaním mliečnej bielkoviny – kazeínu. Názvom tvaroh sa označujú všetky nezrelé syry pripravované z odstredeného kravského mlieka.

 

Novinky z nášho blogu

Príbeh Paulínky - cukrárky
04.04.2023 Náš príbeh
Príbeh Paulínky - cukrárky
Moje meno je Paulína a práve som sa pridala k tímu FondaCake ako cukrárka. Som študentkou architektúry a hoci je to zdanlivo úplne iná oblasť ako cukr... čítať celé
Príbeh Stanky - cukrárky
03.04.2023 Náš príbeh
Príbeh Stanky - cukrárky
Svoju kariéru som začala v oblasti cukrárstva pred ôsmimi rokmi. V tejto oblasti som získala cenné skúsenosti a nadobudla odborné vedomosti, ktoré mi ... čítať celé
Dezerty a koláče z celého sveta
Dezerty a koláče z celého sveta
Dezert je záverečným chodom každého jedla, ale nie vždy je to len o konzumácii niečoho sladkého. Aj keď ide o malú porciu, dezert vám môže poskytnúť d... čítať celé
Život cukrára v praxi
14.11.2022 Náš príbeh
Život cukrára v praxi
Ak chcete byť úspešným cukrárom, je dôležité mať nielen kreatívne nápady na nové dezerty a torty, ale aj vedieť, ako viesť podnik a držať krok s norma... čítať celé
Sladké novinky do vášho e-mailu
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Najčítanejšie na blogu
Kde nás nájdete

Pri Strelnici 1

Bratislava - Trnávka, 82104

Kontakty
Logo
FondaCake
Katrinec Milan
Katrinec Milan
Volajte v čase(Po-Ne, 8-22 hod.)
@FondaCake s.r.o.