Život cukrára v praxi
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Volajte v čase(Po-Ne, 8-22 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100 € a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Náš príbeh
  4. Život cukrára v praxi

Život cukrára v praxi

Ak chcete byť úspešným cukrárom, je dôležité mať nielen kreatívne nápady na nové dezerty a torty, ale aj vedieť, ako viesť podnik a držať krok s normami v odvetví. Je to jedno z najnáročnejších odvetví, v ktorom môže človek pracovať. Vyžaduje si dlhé hodiny, pozornosť k detailom a veľa trpezlivosti. Práca cukrára môže byť veľmi obohacujúca, ale nie je to ľahká práca. Existuje mnoho rôznych typov cukrárov, ktorí sa špecializujú na rôzne oblasti: cukrári, čokoládovníci a zmrzlinári, aby sme vymenovali aspoň niektoré. Ale bez ohľadu na to, akú špecializáciu si vyberiete, musíte byť ochotní vynaložiť čas a úsilie potrebné na dosiahnutie úspechu.

Čo robí cukrár?

Práca cukrára sa môže veľmi líšiť v závislosti od toho, aký druh cukrára ste a kde pracujete. Je dôležité si uvedomiť, že existujú rôzne typy cukrárov a tieto rozdiely v zručnostiach robia túto prácu špecifickejšou a náročnejšou. Väčšina cukrárov pracuje v komerčných kuchyniach a iní si otvárajú vlastné pekárne alebo sa stávajú pekármi na voľnej nohe. Tu je prehľad toho, čo tieto rôzne typy cukrárov robia:

  • Cukrári - Sú to ľudia, ktorí vyrábajú všetky druhy dezertov, od tort a sušienok až po zmrzlinu a koláče.
  • Čokoládovníci - títo kuchári sa špecializujú na čokoládu a kakao. Vyrábajú čokoládu a cukrovinky všetkých druhov vrátane praliniek a čokoládových tyčiniek.
  • Macaronkoví/pečivárski majstri - Títo ľudia sa špecializujú na makarónky a iné francúzske pečivo. Šéfkuchári makaróniek sú vzácni a vysoko kvalifikovaní, pretože makarónky je ťažké správne vyrobiť. Macarons sú francúzske zákusky z mandľovej múky, ktorých výroba je notoricky známa
  • Pâtissiers (cukrári) - sú to ľudia, ktorí sa špecializujú na francúzske zákusky a dezerty z pâte à choux. Pâtissiers sú známi zložitými výtvormi, ako sú veľké svadobné torty, éclairs, gougères a slávne francúzske Macarons
  • Zdobiči tort - ľudia, ktorí sa špecializujú na zdobenie pečiva, ako sú torty a koláčiky, maslovým krémom a inými druhmi polevy

Zodpovednosť cukrára

Jednou z hlavných povinností cukrára je plniť objednávky zákazníkov, ktorí si objednali v pekárni alebo reštaurácii, pre ktorú pracuje. Cukrár môže tiež vytvárať nové recepty a dezerty a školiť personál, ktorý s nimi pracuje. Niektorí cukrári sa špecializujú na výrobu cukroviniek a čokolády, zatiaľ čo iní sa špecializujú na výrobu pečiva, ako sú torty a zákusky. Všetci cukrári musia dodržiavať prísne zdravotné a bezpečnostné pravidlá a predpisy, najmä pri práci s čokoládou a inými horúcimi nástrojmi a surovinami.

Platové a pracovné vyhliadky cukrárov

Stať sa cukrárom môže byť v prípade úspechu lukratívne. Bohužiaľ, táto práca nie je pre každého. Ak uvažujete o kariére cukrára, musíte byť pripravení tvrdo pracovať. Pracovný čas je dlhý a práca môže byť náročná a únavná. Ak ste ochotní vynaložiť úsilie, môžete získať dobrý plat. Priemerný plat cukrára je zavislý od zručností ktoré ovláda, ale môže sa líšiť v závislosti od toho, kde pracujete a aké sú vaše konkrétne povinnosti. Existuje veľa pracovných príležitostí pre cukrárov a očakáva sa, že do roku 2026 sa tieto príležitosti zvýšia o 10 % v dôsledku rastúcej popularity dezertov a pečiva. Najlepšie miesta, kde môžete hľadať prácu cukrára, sú burzy práce, noviny a cukrárske/kulinárske školy.

Záver

Cukrár je osoba, ktorá využíva svoju kreativitu na vytváranie chutných dezertov a pečiva. Táto osoba musí byť tiež dobrá v dodržiavaní pokynov, venovať pozornosť detailom a spolupracovať s ostatnými. Práca cukrára si vyžaduje veľa tvrdej práce, ale môže byť veľmi uspokojujúca. Ak vás baví piecť a vytvárať nové dezerty, toto povolanie môže byť pre vás vhodné.

@Autor: Milan Katrinec, texty v tomto článku nie je možné voľne síriť bez súhlasu autora

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Sladké novinky do vášho e-mailu
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Najčítanejšie na blogu
Kde nás nájdete

Pri Strelnici 1

Bratislava - Trnávka, 82104

Kontakty
Logo
FondaCake
Katrinec Milan
Katrinec Milan
Volajte v čase(Po-Ne, 8-22 hod.)
@FondaCake s.r.o.