Ako ozdobiť tortu
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Volajte v čase(Po-Ne, 8-22 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100 € a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Tipy, rady, triky
  4. Ako ozdobiť tortu, 5 techník zdobenia tort a dezertov, ktoré potrebujete poznať

Ako ozdobiť tortu, 5 techník zdobenia tort a dezertov, ktoré potrebujete poznať

Zdobenie tort a dezertov je umenie. Tí, ktorí sa mu venujú, sa nazývajú cukrári a techniky, ktoré používajú, sa nazývajú "cukrárske umenie". Títo profesionáli trávia veľa času zdokonaľovaním svojich zručností, takže aj tá najjednoduchšia torta vyzerá, akoby ju vytvoril majster. Ako už bolo povedané, ak chcete svojimi výtvormi ohúriť priateľov alebo rodinu, budete si musieť dať trochu záležať. Aby zákusky a torty vyzerali krásne, prečítajte si niekoľko užitočných tipov. Profesionálni cukrári používajú rôzne metódy a techniky, ktoré sa môže pomerne ľahko naučiť každý. Musíte byť len pripravení vynaložiť trochu času a úsilia!

Cukrárske remeslo ako umenie

Cukrárske umenie je zručnosť, ktorá sa používa na výzdobu rôznych dezertov a koláčov. Najvýraznejšími príkladmi sú kvety z cukrovej hmoty, ovocie z cukrovej hmoty, stužky z cukru a nápisy z cukrovej hmoty. Každá z nich si vyžaduje inú techniku a môže sa použiť na zdobenie rôznych dezertov. Cukrárske remeslo je umelecká forma, preto sa musíte naučiť základy, kým budete môcť vytvárať zložité vzory. Je to zručnosť, ktorá sa dá rozvíjať praxou, takže sa nebojte, ak vaše prvé výtvory nebudú dokonalé. Časom budú vaše výtvory vyzerať rovnako dobre ako tie, ktoré robia profesionálni cukrári. Prvým krokom pri vytváraní cukrárskych výrobkov je výber správnych farieb a vzorov. Potom si môžete vytvoriť šablóny, aby ste zaistili, že vaše vzory budú jednotné a rovnomerné. Ďalej si budete musieť pripraviť pracovnú plochu a vybavenie. Uistite sa, že vaše zariadenie je čisté a bez vlhkosti. 

Tip na zdobenie číslo 1 je zdobenie čokoládou

Ak chcete ozdobiť tortu alebo dezert čokoládou, budete ju musieť temperovať. Čokoláda sa používa v rôznych dezertoch vrátane praliniek, čokoládových tort a cukroviniek. Všetky tieto výtvory sú skvelé na zdobenie a ak sú správne použité, vyzerajú úžasne. Pri zdobení dezertu alebo torty čokoládou ju musíte rozpustiť nad dvojitým kotlom svodou, ktorá vytvára paru. Po rozpustení čokolády môžete na dezert pomocou štetca namaľovať vzory. Je to skvelá technika na čokoládové nápisy alebo iné vzory, ktoré dodajú dezertu alebo torte na estetike. Dôležité je, aby bola čokoláda temperovaná, inak vám pri chladnutí z dezertu jednoducho odpadne. Temperovanú čokoládu môžete použiť aj na vytvorenie krásneho čokoládového rámu okolo dezertu, ktorý mu dodá mimoriadny vzhľad.

Tip na zdobenie č. 2 je Použitie zdobiaceho vrecka

Zdobiace vrecko je jednoduchý kus náradia, ktorý môžete použiť na vytvorenie krásnych vzorov na dezertoch a koláčoch. Je to skvelý nástroj, ktorý môžete použiť, ak torty alebo dezerty zdobíte ručne. Je to tiež dobrá alternatíva, ak nemáte správne nástroje na temperovanie čokolády. Najbežnejším spôsobom použitia zdobiaceho vrecka je kombinovanie krémov s rôznymi farbivami na vytvorenie jedinečných vzorov. Môžete do nej tiež primiešať trblietky vhodné na použitie v potravinách a vytvoriť tak krásny dizajn. Aby ste mohli použiť zdobiace vrecko, musíte najprv napumpovať polevu do vrecka, kým nie je úplne naplnené. Potom otočíte koniec vrecka a zatlačíte polevu smerom k špičke. Posledným krokom je vytvorenie dizajnu, ktorý máte na mysli. Môžete to urobiť jemným vytlačením krému z vrecka na dezert alebo tortu. Prípadne môžete vrecko stlačiť, aby sa poleva uvoľnila na dezert a vytvorila iný efekt.

Tip na zdobenie číslo 3 je Rozdelenie a naplnenie vrstiev torty

Pri pečení torty sa snažte korpus oddeliť z formy ešte za horúca, aby po vychladnutí držali tvar. Každú vrstvu vodorovne rozrežte na dve časti, naplňte ju obľúbenou náplňou (najčastejšie krémovou) a potom vrstvy opäť spojte. Čím je torta vzdušnejšia, tým menšia je šanca, že spadne alebo sa zkrúti. Namáčanie vrstiev torty do sirupu ich tiež urobí mimoriadne mäkkými. Tento postup sa hodí aj na koláčiky. Ak nechcete vrstvy plniť krémom, skúste ich ozdobiť čokoládovou ganache alebo karamelom. Ak sa rozhodnete vrstvy naplniť krémom alebo inou náplňou, uistite sa, že nie je príliš ťažká alebo nestabilná! Takto by sa torta ešte ľahšie rozpadla.

Tip na zdobenie číslo 4 je marcipán a fondán

Marcipán aj fondán sú fantastické aj ako náplne do piškótových tort. Marcipán sa vyrába z mletých mandlí a cukru a možno z neho vytvoriť postavičky, kvety a listy. Fondán sa zasa vyrába z práškového cukru, vody a potravinárskeho farbiva a môže sa použiť na výrobu mašlí a ozdôb. Marcipán alebo fondán môžete vždy zafarbiť potravinárskymi farbami, ale ak chcete vytvoriť vzory, musíte namiesto nich použiť jedlé prášky alebo farby. Ak chcete použiť fondán alebo marcipán na plnenie, rozvaľkajte ho a vložte medzi vrstvy torty. Tortu jednoducho zrolujte a získate krásnu tortu s dvojfarebným efektom!

Tip na zdobenie číslo 5 je maslový krém

Maslový krém je základná, ale všestranná poleva, ktorá sa dá použiť na zdobenie všetkých druhov tort, koláčikov, sušienok alebo iných sladkých dezertov. Môžete ju použiť na vytvorenie kvetov alebo iných vzorov pomocou zdobiaceho vrecka. Ak chcete vyrobiť maslový krém, musíte vyšľahať maslo, kým nie je ľahké a nadýchané, pridať cukor a potom ho znova vyšľahať, kým sa dobre nespojí. Maslový krém môžete ochutiť prakticky akoukoľvek príchuťou, ktorú nájdete. Skúste pridať trochu vanilkového extraktu, kvapku citrónovej šťavy alebo niekoľko kvapiek esenciálneho oleja pre extra chuť. Polevu použite ihneď po jej príprave, inak výrazne stvrdne! Ak chcete, aby vám vydržala dlhšie, môžete ju niekoľko dní uchovávať v chladničke.

Záverečné úpravy

Nakoniec sa budete chcieť uistiť, že sú vaše ozdoby dokonale umiestnené na torte alebo dezerte. Niekedy možno budete musieť zmeniť polohu dekorácie, ktorú ste pôvodne umiestnili na nesprávne miesto. To môže byť zložitá úloha, ak ste použili jedlé ozdoby. Našťastie existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste dekorácie premiestnili bez toho, aby ste tortu zničili. Po prvé, môžete použiť malý nôž na opatrné zdvihnutie dekorácie z torty. Potom môžete použiť malé množstvo jedlého lepidla na opätovné umiestnenie dekorácie a umiestniť ju späť na tortu. Dbajte na to, aby ste nepoužili príliš veľa lepidla, pretože to môže zničiť vzhľad torty. Ďalšou možnosťou je použiť malé množstvo krému na upevnenie ozdôb. Dávajte však pozor, aby ste na tortu nenaniesli príliš veľa krému, pretože to môže spôsobiť, že torta bude vyzerať chaoticky.

Záver

Zdobenie tort a dezertov je umenie. Môžete použiť rôzne techniky, aby vaše výtvory vyzerali krásne. Delenie a plnenie vrstiev torty, marcipán a fondán a maslový krém sú len niektoré príklady. Ak chcete, aby vaše výtvory vyzerali úžasne, najlepšie je začať s dobre pripraveným povrchom. Začnite s hladkou a čistou doskou, posypte ju trochou cukru, aby bola ešte hladšia. Ak sa budete riadiť týmito tipmi, budete na dobrej ceste k tomu, aby ste aj vy vytvorili tie krásne dezerty a torty, ktoré vidíte v reštauráciách a kaviarňach!

@Autor: Milan Katrinec, texty v tomto článku nie je možné voľne síriť bez súhlasu autora

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Sladké novinky do vášho e-mailu
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Najčítanejšie na blogu
Kde nás nájdete

Pri Strelnici 1

Bratislava - Trnávka, 82104

Kontakty
Logo
FondaCake
Katrinec Milan
Katrinec Milan
Volajte v čase(Po-Ne, 8-22 hod.)
@FondaCake s.r.o.